Obserwatorzy

czwartek, 12 grudnia 2013

ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA


Otrzymałam nagrodę konkursową -książki, które mnie bardzo ucieszyły. Wiem już z czym będę usypiać. Są to "Dzienniki 1945-1950" Agnieszki Osieckiej, "20 Lat Nowej Polski w Reportażach"
Mariusza Szczygła oraz zdobywcy Paszportu Polityki Mikołaja Łozińskiego "Książka".
Cudownie, że idą Święta i będę mogła bezkarnie zatopić się w lekturze.

Przygotowania do Gwiazdki pełną parą! 

Starsza grupa zrobiła piękne bombki z pasków białego papieru. Na bombce były zdobienia własnego pomysłu. Jestem pewna, że choinka nabierze innego wymiaru z tą ozdobą. Wcześniej wszystkich poprosiłam o pomoc przy ustrojeniu choinki na Miejską Wigilię, która odbędzie się w sobotę, 14 grudnia. Ozdoby mają mieć określony charakter nawiązujący do widowiska.

 Nie będę zdradzała tajników, zrobię zdjęcia dopiero przystrojonego drzewka. Wszystkie zabawki, tak jak papierowe bombki są mojego pomysłu.Maluchy kleiły choinki z Mikołajem, bałwanem, śniegiem i prezentami.
 Tymczasem w Radzanowie nowo zorganizowana  grupa dzieci przychodzi regularnie na zajęcia.  Maluchy kleiły swoje teczki na rysunki makaronowym imieniem , które potem ja pryskałam na złoto. Starszyzna, rysowała z ozdobnikami imię i nazwisko. Wszystkie teczki wykańczaliśmy razem tak, aby miały piękne rączki do zawieszenia, lub noszenia.

Tylko jedno podejście do obrazu kończy moje zmagania z furtką do........... Pokażę za dwa dni.

18 komentarzy:

 1. Dzienniki Agnieszki Osieckiej dostałam miesiąc temu na urodziny - nie mogę się odewać - będziesz miaa wspaniałą lekturę na Święta!!!!
  A ja przedwczoraj w przedszkolu z Pytalskim, a wczoraj w pracowni rzeżbiarskiej ze Szczerbatym usiłowałam coś na choinkę zrobić. Ale słabo mi wychodziło, wnukom dużo lepiej :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stokrotko, mnie się marzą takie pojedyńcze spotkania z dzieckiem, żeby można było stwarzać, cudeńka. W dużej grupie przekazuję wiedzę JAK ROBIĆ WSZYSTKO TYLKO Z PAPIERU. To chyba jest mój bzik, albo wymóg sytuacji, czyli braku funduszy. Fakt, że to pobudza wyobraźnię, ale czasami....chce się skorzystać z mas plastycznych, koralików, wycinaczy ozdobnych, itd
   Och, jakbym pobawiła się ze Szczerbatym! :-)))

   Usuń
 2. Ty to umiesz robić gwiazdkowe prezenty...:o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gordyjko, zauważyłam, że wszystkie bałwanki, ale i Mikołaje uśmiechają się! Wcześniej zwracałam im na to uwagę, ale teraz już nie mówiłam. Choineczki są wyklejane z paseczków potem troszkę podwijanych...;o)

   Usuń
 3. ,,20 Lat Nowej Polski w Reportażach" chciałabym przeczytać , może Mikojaj mi ją podaruje pod chuinkę .
  Z uśmiechem oglądałam prace wykonane przez młodych artystów i ponownie chylę przed Tobą czoła za inspirację ludków .

  z wilgotnej jesiennie - Dośka

  OdpowiedzUsuń
 4. Gryzmolinda,Dzieci wnoszą niesamowity potencjał!
  Niech Mikołaj szczodry będzie!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pewna Joasiu, że właśnie te zajęcia, na których robią ozdoby choinkowe najdłużej zostaną im w pamięci, bo to taki trochę magiczny czas i będą do tego wracać gdy już dorosną.I może przekażą z czasem tę umiejętność własnym dzieciom? Mam wrażenie, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaka to ważna dla człowieka rzecz wszelakiego rodzaju rękodzieło. Niewątpliwie łatwiej jest kupić gotową bombkę, ale zrobienie jej, nawet najprostszej, własnymi rękami to jak przekazanie części swego kodu genetycznego - a to wszyscy mamy wszak w naturze.
  Czekam na tę furtkę z niecierpliwością.Wysłałam Ci mailem zdjęcie Starszego, dostałaś?
  Najlepszego Joasiu,;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anabell, wszyscy wracamy do wcześniejszych choinek! Może i one zapamiętają te nasze zmagania przedświąteczne? Ważne że coś im tam pewnie zostanie w sposobie myślenia. Pięknie pracują twórczo ich łebki. Widzę ich niechęć na początku gdy podaję trudny temat i potem ich dumę z wykonanego dzieła. Teraz są same trudne tematy, ale w ten sposób mają zajęcie całe 1 i pół godziny. A mimo to wszystkie postacie się uśmiechają!!!

   Usuń
 6. az mi sie chce namowic moje blizniaczki aby wykonaly takie sliczne bombki....cudne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu, namów. To jest żmudna praca, ale warto, można dodać cekiny, koraliki, lekką koronkę, ale wtedy potrzeba dobrego kleju. Jak widzisz na zdjęciu pokazałam sposób do którego doszliśmy drogą doświadczeń.
   Miejsce sklejenia to GÓRA. Można użyć kolorowych pasków. Buziaki tak ciepłe jak Twój klimat!

   Usuń
 7. O Boże Święty,
  toż to talenty.
  LW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JanToni,
   człowiek jest wniebowzięty
   gdy widzi takie talenty!

   Usuń
 8. rodorek.bloog.pl18 grudnia 2013 09:41

  Dzienniki Osieckiej oglądałam... na wystawie księgarni i pomyślałam, że fajnie byłoby przeczytać. Jeszcze raz gratuluję wygranej! Zaprojektowane przez Ciebie ozdoby choinkowe - śliczne:))) A furtki jestem strasznie ciekawa:)
  Pozdrawiam Joanno:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rodorku, Zachwycona jestem nagrodą, myślę, że wrażenia opiszę około Nowego Roku, bo dopiero po świętach przewiduję jakikolwiek wolny czas.
   Teraz tylko spoglądam na okładkę i dotykam jej z rozpaczą, że jeszcze czeka. Furtka potrzebuje godziny pracy i będzie skończona. Może nie zważając na porządki ( których nie zaczęłam, a bardzo je ostatnio zaniedbałam ), no więc nie zważając na porządki, może jutro skończę furtkę, zrobię zdjęcie i Ci wyślę. Pozdrawiam Cię serdecznie!

   Usuń
 9. Joasiu, u Ciebie się zawsze się dużo dzieje. Gratuluję nagrody i trochę zazdroszczę Osieckiej. Muszę się wybrać do miasta, może w księgarniach jeszcze będzie. Uwielbiam jej teksty. Malunki i ozdóbki dziecięce śliczne. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Azalio, nie mogę uwierzyć , że ją dostałam i do tego jeszcze te znakomite książki! Mam teraz duże grupy młodszych dzieci, trochę więc inaczej wyglądają zajęcia, ale lepiej tak niż miałyby przerwę. Mało mam starszych, bo ogromna ilość odrabianych w domu lekcji uniemożliwia im dodatkowe zajęcia. Płaczą, ale nie mogą chodzić ( kilka takich zdolnych!!!) MDK w remoncie ale mam zajęcia w szkole w klasie.
   Najgorsze, że czasu brakuje mi już zupełnie. Czytać blogi będę chyba w święta jak rodzina odjedzie. Pozdrawiam Cię najserdeczniej!

   Usuń