Obserwatorzy

niedziela, 25 czerwca 2017

PIERWSZY DZIEŃ WAKACJI


Człowiek rozpędzony nie zważa nawet na to, że pierwszy dzień wakacji mógłby leżeć na leżaku i marzyć o następnych luksusach....
Człowiek pozytywnie rozkręcony w dalszym ciągu robi coś co innym uatrakcyjnia kilka godzin ich życia.
 Mówię tu o rodzinie państwa Nowakowskich, którzy organizują wiele znakomitych spotkań po to, aby przekazać ludziom wielką wiedzę na temat codziennego życia dawnej wsi polskiej, jej zwyczajów, sprzętów, zwyczajów i tradycji.
Wszystko odbywa się w zabawie i miłej atmosferze. Ostatnie spotkania wspomagała też firma ASTRA przekazując nieodpłatnie materiały do zajęć.
Można więc było zaszaleć w tej dziedzinie za którą to ja właśnie, zazwyczaj odpowiadam. 
Mławski Dom Kultury pomógł nam również. Uczestnicy sekcji ceramiki wyrzeźbili nam z gliny (z Astry) kogutki. Zostały one wypalone i tym sposobem mieliśmy materiał do malowania i ozdabiania. Wielu uczestników naszych radzanowskich warsztatów to również członkowie różnych sekcji MDK Mława.
Ostatnio była grupa tanecznego zespołu "Mławiacy".  To piękne miejsce jeszcze bardziej rozkwitło, gdy pojawił się zespół ubrany w kolorowe stroje ludowe.
Motywy ludowe w naszej kulturze były tematem spotkania pierwszego dnia wakacji. 
Wiele już razy uczestnicy spotkań robili niezwykłe prace z tej dziedziny, ale tym razem oprócz wałkowanych przez siebie podpłomyków  pieczonych na fajerkach nad ogniskiem, wiedzy o ziołach, które są wokół nas,  chodzeniu na szczudłach, nauce kaligrafii i wielu innych zabawach i grach edukacyjnych, oglądaniu  przedmiotów codziennego użytku, które zastąpiła technika można było też sprawdzić się malarsko.
Zazwyczaj nie mam czasu robić zdjęć więc mam ich tylko kilka, które pokazuję. Te które wstawiam były zrobione, gdy uczestnicy poszli na kiełbaski z grilla z kiszonym ogórkiem, na pajdę świeżutkiego chleba z miejscowej piekarni i swoje upieczone podpłomyki.
Kogutki....(.pawie pióra nie miały wzięcia), i chusty. Gotowe chusty - bajeczne!!!! Poniżej udostępniam zdjęcia pani Małgosi Kamińskiej-Kownackiej.
 Sami zobaczcie. Wszystko w kilka godzin pierwszego dnia wakacji. Czy warto robić coś pożytecznego i nie leżeć na leżaku, gdy cały rok spędzamy bardzo pracowicie????
https://www.facebook.com/gosiak12/media_set?set=a.673499689505741&type=3&pnref=story

8 komentarzy:

 1. Chusta piękna. W jednej Mławie tyle pozytywnie zakręconych zapaleńców...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Renata, jest pięć chust, jedna piękniejsza od drugiej. Niestety nie mam teraz zdjęć. Bedą potem, z pewnością zaskoczą rozmachem.
   Ludzie "zakręceni" przyciągają się jak magnes.

   Usuń
 2. Bo są ludzie wyjątkowo zdolni i wartościowi. Mówi się o nich, że są "zakręceni" a to wszyscy powinni tacy być.
  Zapraszam do siebie na łąkę...
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stokrotko, ci "zakręceni" przyciągają się jak namagnesowani. Już obejrzałam Twoje cudne kwiatki!:-)

   Usuń
 3. Witam uroczą kobietkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. m_16Waszek, i ja Cię witam. Nie wiem gdzie zaglądać z rewizytą.
   Lubię rozmawiać z kimś kogo choć trochę znam ( z tekstów, z komentarzy, z bloga...)Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Tajemnica..cicho sza..

   Usuń
  3. m_16Waszek, nawet przede mną???????Nie lubię tajemnic.

   Usuń