Obserwatorzy

poniedziałek, 1 lipca 2013

HISTORIA JEDNEGO OBRAZU...


To skończony ostatni olejny Żyd, który dostał piękną, złotą ramę. Wcześniej jednak przechodził wersje. Jedną z nich była wersja nazwana przeze mnie żartobliwie "holenderską" i ta wersja jest poniżej. Trwała tylko pół godziny. Chwilę po jej namalowaniu. A. stwierdził, że nie ma w niej mojej duszy, więc natychmiast wróciłam do wcześniejszego  szkicu, który był pod spodem. 
Teraz jednak mam wielką ochotę zrobić jeszcze jednego różniącego się troszkę od tego, ale właśnie w stylu lekko "holenderskim".  Jedynie schnięcie olejnych obrazów z jednej strony utrudnia bo trzeba czekać kilka dni jak zimno, ale z drugiej strony pozwala napatrzeć się i podejść twórczo po raz kolejny.  


Uwielbiam malować wymyślone typy Żydów, więc  narysowałam dzisiaj jednego z walutą.


Na dzisiaj koniec prezentacji, reszta czeka w kolejce.

23 komentarze:

 1. No , rob tych Zydow bo jak wiesz obraz Zyda musi byc w domu i aniolki. Mam komplet - aniolki patrza na Zyda a jak krucho z pieniazkami to sobie go glaszcze po brodzie. Moj ma Twoja dusze :))Troche figlarny jest i nie zawsze spelnia moje hmmm glaszczace prosby..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Renata, wiem, czasami są kapryśni i niedopieszczeni, ale w końcu ściągają tą kasę, Wiedzą że po to są! Im więcej ich robię tym bardziej chce mi się ich wymyślać. Wspaniały trening umysłu. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Joaśka, każdy z nich jest doskonały. Lubię Twoich Żydów. Prawdę mówiąc po raz u Ciebie zetknęłam się z Żydami. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Azalio,najbardziej lubię wymyślać ich osobowości. Technika olejna wymusza już całe studium psychologiczne. Lubię bawić się wyrazem oczu. W tych obrazach na wszystko jest miejsce,a tych namalowanych przeze mnie darzę sympatią. Pozdrawiam Cię pogodnie!
   ps. poniżej usunęłam swój komentarz, bo przez pomyłkę wkleiłam tu odpowiedź do Renaty.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że mam jednego z Twoich Żydów, chociażby w ołówku. Te obrazy są świetne.
  Pandorra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pandorrko, mnie po prostu raduje powiększająca się wciąż rodzina MOICH Żydów rysowanych i malowanych. To jakby całe pokolenie ich już istnieje. Bardzo sobie cenię Twoje zdanie.

   Usuń
 5. Portrety są super, może zbyt smutne mają oczy. Brakuje im tylko jednego drobiazgu, każdy tradycyjny, ortodoksyjny żyd powinien mieć pięknie zwinięte w sprężynę pejsy :)
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie się podoba ten smutek w oczach. Jest w nim jakaś nostalgia. Za to Żyd rysowany ołówkiem ma wyraźne chochliki w oczach, jakby cieszyła go jakaś psota.
   Pandorra

   Usuń
  2. Pandorrko,Teraz maluję mniejszego, na płótnie , olejną ale format A3. W tej samej pozie na wprost i będę chciała wprowadzić mu takie grecko - żydowskie rysy, jak w tym drugim, nieistniejącym już portrecie.. Dzisiaj tylko był początek, szkic jednak zbyt kontrastowy, aby pokazywać. Ten pójdzie pod młotek, bo przecież mają dostarczyć choć trochę grosza!

   Usuń
  3. Los alpaqueros, to prawda, że wpadam w manierę smutnych oczu. Dłubię je dotąd, aż mnie samą wzruszą i może stąd ten smutek. Będę próbowała go ująć, Do niedawna pilnowałam istnienia pejsów, ale widzę, że na wielu obrazach które spotykam jest ich brak. Chyba poszłam na łatwiznę. Pejsy dodają kolorytu i charakteru. Pozdrawiam Państwa najserdeczniej :))))

   Usuń
 6. Joanno, kazdy z Zydow ktore narysowalas olowiekiem czy namalowalas na plotnie jest inny i wyjatkowy. Masz ich juz dosc pokazna kolekcje na swoim koncie.
  Ten moj, ktory od Ciebie otrzymalam dzielnie wisi na scianie otaczajac ochronna mgielka nasze domowe ognisko.
  A Wiesz, ja swojego rowniez umiescilam w zlotej ramie.

  Usciski przesylam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Atanerku, Już go sobie wyobrażam, musi super wyglądać, o ile go pamiętam to jest rudobrązowy i pewnie bardzo mu do twarzy w złocie. Dodatkowo kolor jego + ramy musi dobrze prowokować los! .....:))) Buziole!

   Usuń
 7. Powiedz mi Joasiu - co Żydzi mają w twarzach że tak często są malowani i takie wspaniałe ich portrety tworzą malarze? To dotyczy też Żydówek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Stokrotko, myślę, że wszelkie typy bliskowschodnie, hinduskie, greckie, ormiańskie, mają ciekawy koloryt i wyrazistość, ale tylko Żydzi żyli i żyją wśród nas w tak wielkiej ilości. Dzisiaj jest wszystko zmieszane i tak wyrazistych typów jak były przy odrębności narodowościowej już rzadko się widzi, chyba że w Izraelu. Nigdy tam nie byłam. Trzeba by chyba zacząć organizować....Mnie inspirują ich oczy, które często kryją pod wpółprzymkniętymi powiekami tablice logarytmiczne i kalkulator razem.
  Czasami spryt, a czasami tylko wielką wiedzę o życiu. Te oczy jakby są chronione tylko cienką powieką. No wystarczy tego poematu, bo wyszedł drugi post. Pozdrówka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jantoni341.bloog.pl6 lipca 2013 21:04

  Portret jest bardzo uroczy,
  a ja też mam... wąsko oczy.
  LAW

  OdpowiedzUsuń
 10. Jantoni,
  oczy nie równe oczom,
  patrzą, a nie "zoczą ".!

  OdpowiedzUsuń
 11. Jantoni341.bloog.pl7 lipca 2013 00:35

  Kiedy byłem mały
  zwaliśmy je "gały".
  LAW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jantoni,
   w tym przypadku "gały"
   dają wyraz cały!

   Usuń
 12. Witam, weszłam i popatrzyłam, Żyd mnie się podoba.
  Pozdrawiam imienniczkę, j.

  OdpowiedzUsuń
 13. JoAnno, imienniczki darzę specjalnym sentymentem! Witam Cię i zapraszam: zostań tu dłużej!
  Serdecznie odwzajemniam pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to mamy podobnie, bo Joanny to kobietki z charakterem. ;-)

   Zostanę, pozdrawiam, j.

   Usuń
  2. JoAnno, zgadzam się i tym bardziej mnie cieszy Twoja obecnośc!

   Usuń